Connect with us

5 porad na zdrowe święta, czyli święta w stylu fit

blog-aktywnie-activ-klub-5-porad-zdrowe-swieta-fit

Dieta i zdrowie

5 porad na zdrowe święta, czyli święta w stylu fit

5 porad na zdrowe święta, czyli święta w stylu fit

Radzimy jak spędzić święta zdrowo i tak, aby po powrocie na siłownie nie było Was kilka kilogramów więcej.

2. Karpie diem – Chwytaj karpia!

Mało kto wie, że popularny karp, symbol polskich Świąt, jest prawdziwą proteinową bombą. Nie dość, że ma porównywalną ilość białka do przodujących w tym względzie ryb: łososia i pstrąga, to jest bogaty w selen i zawiera dobrą ilość zdrowych tłuszczy.

Ryby bez wątpienia stanowią najbardziej wartościową część wigilijnego stołu, a karp należy do najlepszych wyborów.

3. Pij zupy, zrezygnuj z kutii

Na tradycyjnym wigilijnym stole znajdziemy zarówno dania, które możemy jeść bez obaw jak i te, od których powinniśmy trzymać się raczej z daleka. Do tych pierwszych należą przede wszystkim zupy – tradycyjny barszcz z uszkami jest niskokaloryczny, ale bogaty w kwas foliowy, witaminę C i szereg innych minerałów, a podawana też w wielu domach na Wigilię być może nie posiada zbyt wielu wartości odżywczych, ale to wciąż jedno z najsmaczniejszych i zdecydowanie najmniej kaloryczne świąteczne danie, jakie możemy sobie w ogóle wyobrazić.

Zrezygnować zalecamy na przykład z kutii, ponieważ każdy z jej składników (pszenica, mak, miód, rodzynki, orzechy, migdały, figi) ma dużo kalorii (w sumie daje to ok. 250 kcal na 100g – po więcej info odsyłamy do naszej świątecznej infografiki) oraz – z podobnych względów – z klusek z makiem i z pasztecików z grzybami.
Nie zapominajmy, że kluczowe znaczenie ma sposób przygotowania jedzenia. Wspomniane już wyżej ryby są świetnym źródłem cennych wartości odżywczych, ale powinniśmy raczej zrezygnować z ich smażenia. Podobnie pierogi znacznie zdrowsze będą, jeśli podgrzejemy je w wodzie, nie na patelni. Zastępowanie tradycyjnych produktów ich zdrowszymi odpowiednikami (np. śmietany w śledziach jogurtem naturalnym) też jest dobrym pomysłem, który zależy wyłącznie od Waszej inwencji. 🙂

Continue Reading
Może Ci się spodobać...
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Dieta i zdrowie

Aktualności

Popularne artykuły

Popularne Tagi

Kategorie

Archiwa

Facebook

Do góry