Regularnie trenować naprawdę warto i nie jest to pusty slogan powtarzany w celach marketingowych. Ruch ma zbawienny wpływ zarówno na nasze ciało, jaki i umysł. Ćwiczyć jednak trzeba mądrze, z umiarem, dostosowując intensywność i rodzaj treningu do naszego wieku oraz możliwości. Podpowiadamy, jak dobierać ćwiczenia w zależności od liczby wiosen.
Nie jest tajemnicą ani niczym odkrywczym fakt, że nasze ciało i jego możliwości zmieniają się wraz z biegiem lat. Zmieniają niestety na gorsze – starzejemy się całościowo. Poszczególne organy, mięśnie czy kości stają się mniej wytrzymałe. Konieczne musimy o tym pamiętać wybierając się na siłownię czy zajęcia grupowe, aby nieodpowiednimi ćwiczeniami nie zaszkodzić sobie.
Gdy mamy dwadzieścia lat…
… powinniśmy być w ciągłym ruchu! To czas, kiedy nasz organizm jest najbardziej wytrzymały a efektywność ćwiczeń największa. Spokojnie możemy ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu (oczywiście jeśli nie borykamy się z dolegliwościami ograniczającymi naszą aktywność). Czego oczekujemy po treningach? Przede wszystkim utrzymania szczupłej sylwetki oraz jej wyrzeźbienia, zwiększenia wydolności organizmu i dobrego samopoczucia.

Aktywność dla trzydziestolatków
Wraz z pojawieniem się trójki z przodu spada wytrzymałość naszego organizmu i jego możliwości. Oczywiście nie drastycznie, ale zauważalne są zmiany i mniejsza ogólna wydolność. Intensywność ćwiczeń powinna być trochę mniejsza, 2-3 razy w tygodniu wystarczą. Powinniśmy postawić na treningi obwodowe, dzięki którym zaangażujemy wszystkie mięśnie.
Czterdziestolatek też ćwiczy!
Koniecznie! Zwłaszcza, że w tym czasie następują zmiany w naszym organizmie. U kobiet szaleją hormony, co może przyczyniać się do zwiększenia wagi ciała. U panów też może pojawić się trochę więcej ciała, w związku z obniżeniem metabolizmu. Dlatego więcej uwagi powinniśmy przywiązywać do naszej diety, a ćwiczenia nie mogą zbytnio nadwyrężać naszego ciała.
Im jesteśmy starsi, tym nasza aktywność powinna być zrównoważona i kontrolowana zarówno przez trenera, jak i lekarza. Ćwiczenia są bardzo ważne w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu, dobrego samopoczucia i zdrowia. Oczywiście muszą być dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.