Connect with us

Szybkie spalanie – trening Tabata

blog-aktywnie-activ-klub-post-tabata-dlaczego-cwiczyc

Trening

Szybkie spalanie – trening Tabata

Szybkie spalanie – trening Tabata

Intensywny trening interwałowy i aerobowy, który poprawia ogólną kondycje naszego organizmu.

Zima dopiero powoli nam odpuszcza, a my już nie możemy doczekać się lata. I nic w tym dziwnego! Słoneczna aura, wysokie temperatury i zdecydowanie mniejsza ilość potrzebnej odzieży, sprawiają, że z niecierpliwością oczekujemy nadejścia letniego okresu.
Jakie zatem wybrać ćwiczenia, by móc skutecznie pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej, a tym samym dobrze wyglądać na plaży?

Jednym z najczęściej polecanych zajęć fitness są zajęcia zwane m.in. tabata, czy też szybkie spalanie. Jest to intensywny trening interwałowy i aerobowy. Dzięki prawidłowemu wykonywaniu ćwiczeń nie tylko pomaga on zrzucić zbędne kilogramy – poprzez przyspieszenie naszego metabolizmu – ale poprawia także ogólną kondycję fizyczną naszego organizmu.

Dla kogo przeznaczony jest trening?

Trening stworzony przez dr Izumi Tabata pierwotnie zakładał, iż stworzona przez niego metoda ćwiczeń będzie bezpośrednio przeznaczona tylko dla sportowców. Jednak, ze względu na jego niezwykłą efektywność, nadaje się on także dla amatorów, którzy chcą zrzucić nadwagę i poprawić kondycję fizyczną. Jest rekomendowany przez wielu specjalistów, nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie rozwijały swojej aktywności fizycznej. Trzeba tylko pamiętać, aby nie przesadzać z częstotliwością wykonywanych ćwiczeń. Dopiero w momencie, gdy nasze ciało przyzwyczai się do intensywnego wysiłku fizycznego, można zdecydowanie zwiększyć ilość treningów w tygodniu.

blog-aktywnie-activ-klub-post-spalanie-tabata

Widoczne efekty?

1. Redukcja tkanki tłuszczowej

Jest to zdecydowanie jedna z głównych zalet tego treningu, dzięki czemu zyskał on tak ogromną popularność. Badania naukowe udowodniły, że ten rodzaj treningu jest o wiele bardziej skuteczny w redukcji tkanki tłuszczowej, niż ćwiczenia aerobowe wykonywane w jednostajnym, umiarkowanym tempie. Krótkie, intensywne serie i minimalny odpoczynek skutkuje tzw. efektem „after burn”, który objawia się przyspieszonym spalaniem kalorii nawet do 48 godzin po zakończeniu treningu. Co najważniejsze – podczas redukcji zbędnych kilogramów nie musimy martwić się o redukcję tkanki mięśniowej.

2. Polepszenie kondycji fizycznej organizmu

Omawiany przez nas zestaw ćwiczeń jest niezwykle obciążający i wymagający, ale tym samym hartuje nasz organizm i przyzwyczaja go do wzmożonego wysiłku. Dzięki niemu nawet podstawowe czynności, przy których mieliśmy spore trudności, staną się dla nas o wiele łatwiejsze i nie będziemy się przy nich zbytnio męczyć. Intensywny wysiłek pozytywnie wpływa także na stan naszego serca, które z treningu na trening staje się coraz silniejsze i zwiększa swoją zdolność do przepompowywania krwi. Tym samy zmniejsza się także prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia.

3. Większa wytrzymałość i siła

Regularność wykonywanych ćwiczeń sprawi, że oprócz poprawy kondycji zwiększy się u nas zauważalnie siła i wytrzymałość. Trzeba pamiętać jednak, że potrzebne jest włączenie do planu treningowego ćwiczeń pobudzających mięśnie do rozwoju. Jeśli zależy nam na wzmocnieniu nóg, warto wybrać przysiady. Siłę rąk zwiększą pompki, a mięśnie brzucha wzmocnimy dzięki różnego rodzaju „brzuszkom”.

blog-aktywnie-activ-klub-post-spalanie-tabata3

Pamiętajcie!

Trening Tabata będzie skuteczny, jeżeli nie zapomnimy o regeneracji organizmu. Zbyt intensywne forsowanie naszego ciała może wywołać wiele negatywnych skutków, a tym samym obniży efektywność wykonywanych ćwiczeń. Niewątpliwie – poprawnie i regularnie przeprowadzana Tabata daje świetne efekty w aspekcie poprawy tempa wykorzystywania energii, poprawie wydolności organizmu i zwiększenia jego wytrzymałości.

Jeśli chcecie spróbować treningu Tabata, odszukajcie go w harmonogramach zajęć naszych siłowni: Kliknij tutaj!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Trening

Aktualności

Bez kategorii

Szkolenie Activ Grabówek

By 20 lutego 2021

Bez kategorii

Centrum szkoleń Aqua Fit&Squash

By 15 lutego 2021

Popularne artykuły

Popularne Tagi

Kategorie

Archiwa

Facebook

Do góry